Postări

O listă completă a postăriilor disponibile pe acest website:

Printarea 3D a unei zone din Copernicus DEM
· ☕ 3 minute de citit · ✍️ Alexandru Munteanu
Am observat că modelele de elevație Copernicus DEM (Digital Elevation Model) pentru GLO-30 și GLO-90 sunt disponibile gratuit via opentopography.org. Asta m-a făcut curios sa văd cum ar arăta Timișoara (chiar daca, este intr-o zonă de câmpie). De asemenea, am vrut să văd daca e posibil să printez 3D modelul de elevație. Copernicus DEM: Copernicus DEM la diferite rezoluții. Sursă: spacedata.copernicus.eu Copernicus DEM nu este singurul produs pe site-ul opentopography.org pentru zona noastră de interes:

Orașele României o privire asupra vegetației folosind NDVI
· ☕ 2 minute de citit · ✍️ Alexandru Munteanu
De la postarea trecută unde am arătat doar imagini True Color folosind date Sentinel-2 pentru vizualizarea unor orașe mari, am zis că ar fi interesant să extind aceste exemple astfel încăt să aruncăm o privire și asupra vegetației din jurul (dar și din interiorul) acestor orașe. Putem folosi Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) care este calculat astfel: $$ NDVI = \frac{NIR - RED}{NIR + RED} $$ Singurele lucruri care se schimbă din exemplul anterior din perspectiva codului este că, în loc să selectăm benzile RGB din catalogul STAC folosind stackstac, vom selecta benzile NIR și RED.

Orașele României - din 2017 până în prezent
· ☕ 3 minute de citit · ✍️ Alexandru Munteanu
Propunem să prezentăm capabilitățiile catalogului de date creat recent în cadrul departamentului de Informatică al Universității de Vest din Timișoara. Catalogul expune date Sentinel-2 (în prezent) folosind cataloage STAC Stocăm date Sentinel-2 la nivelul de procesare L1C din 2017 până în prezent. Date care, acoperă întreaga suprafață a României. În cadrul acestui articol, vom ilustra folosirea bibliotecii stackstac pentru transformarea colecției STAC într-un dataframe xarray care va fi procesat folosind dask pentru generarea unor GIF-uri ce arată starea unor orașe din România de alungul aniilor.